Blog

Baba Olmak Ne Demektir

Posted by:
Posted on: June 22, 2017
Baba Olmak img img img

Baba Olmak

Baba olmak, aynı anne olmak gibi, erkeğin yaşamında birçok değişikliğe neden olur. Bu nedenle, babanın anne ile gebelik sürecini mümkün olduğunca birlikte geçirmesi, doğum anında annenin yanında olması bu süreci kolaylaştırabilir, babalık yetilerinin daha kolay gelişmesini sağlayabilir.

Çocuk İçin “Baba” Nedir?

Baba olmanın genelde geri planda olduğunun ve annenin çocuğun yaşamında daha etkili olduğunun düşünülmesi doğru değildir. Çocuğun hayatında babanın rolü de en az anne kadar önemlidir.

Güven duygusu çocuğun kişiliğinin oluşması ve sağlıklı gelişmesi için son derece önemlidir. Çocuk bu bir tarafında annenin bir tarafında babanın varlığıyla kendini güvende hisseder. Eğer baba çocuğun yaşamında yeterince yeterince yer almazsa çocuğun güven duygusunda eksiklik yaratabilir. Çocukların zihinsel gelişimleri ve akademik başarılarında babanın ilgisi en önemli etkenlerden birisidir.

Kız Babası ya da Erkek Babası Olmak Farklı mıdır?

Kiz babasi ya da erkek babasiEvet kız ve erkek çocuklar için babanın rolü farklıdır. Kız çocuklarında baba, öz güven ve kişilik gelişiminde ve özellikle de ergenlik döneminde çok önemlidir. Ergenlik döneminde sınırların konmasına ve ergenin kendisini güvende hissetmesini sağlar. Ayrıca, ergenin bağımsızlaşması, bireyselleşmesi açısından da büyük önem taşır ki bu da kişinin eğitim ve iş yaşamı ve hatta gelecekte eşi ile oluşturacağı iletişim tarzında etkili olabilir..

Erkek çocuklarda ise baba rol modeldir. Yapılan araştırmalar erkek çocukların ne kadar sosyal oldukları ile babaları ile aralarındaki ilişkinin çok önemli rol oynadığını görülmüştür. Evde sorumluluk alan, aile bireylerine kaliteli vakit ayıran babaların erkek çocukları da sorumluluk almaya yatkın ve daha iyi iletişim kuran bireyler olabilirler.

Babalar Annelerden Farklı mı Davranır?

Evet babaların çocuklarına yaklaşımı ile annelerinki farklıdır, çünkü erkek ile kadının doğaları farklıdır. Babalar çocukları ile daha sert, daha çok boğuşmalı, hareketli oyunlar oynayabilirler. Anneler ise daha sakin oyunları seçerken daha yumuşak bir ses tonu kullanabilirler. Yani annelik , babalık rolleri ve buna bağlı olarak tarzları farklıdır ve çocuklar için bu son derece normaldir, kendi tavırlarını da zaman içinde buna göre düzenlerler, babadan daha sert oyunları talep ederken anneden yumuşak oyunlar talep edebilirler.

Aşağıda, baba olmak hakkında daha fazla makale bulabilirsiniz: