Blog

Erkeklerde Kısırlık Nedir? Daha Fazla Bilgi

Posted by:
Posted on: June 22, 2017
Erkeklerde Kisirlik Nedir img img img

Erkeklerde Kisirlik Nedir

Bir çiftin normal koşullarda korunmasız düzenli birlikteliklerinde 1. Yılın sonunda gebelik görülme ihtimali %90 dır. Erkeğin kısırlığı bir erkeğin doğal yoldan baba olamamasıdır ve bu durum çok kolay bir sperm testi ve doktor gürüşmesi ile tespit edilebilir. Çocuğu olmayan çiftlerde daha ekonomik ve basit olması açısından erkeğin ilk önce bir ürologla görüşmesi daha uygundur. Bu görüşme oldukça önemlidir. Hastanın geriye dönük verdiği detaylı bilgilendirme doktor için önemli bilgiler içerebilir. Örneğin ne kadar zamandır evli olunduğu, son bir yıl içinde en az haftada 2 kez ilişkiye girilip girilmediği, Ailede başka bir erkekte benzeri bir problem olup olmadığı, ergenlikten sonra kabakulak geçirip geçirmediği oldukça önemlidir.

Bundan sonra cinsel organlara ait yapılacak muayene gelir. Görülebilecek gelişme bozuklukları ya da anomaliler yine nedene yönelik olarak hekime fikir verebilir.

Bundan sonraki aşama ise tetkiklerdir. Burada spermin volumu, sayısı, hareketliliği ve morfolojik anamolisnin olup olmadığına bakılır. 8-10 hafta sonra test tekrarlanır ve karşılaştırmalı test sonuçlarına göre bir değerlendirme yapılır. Bu test sonuçlarındaki herhangi bir sorun kısırlığa neden olabilir.

 

Aşağıda, erkeklerde kısırlık nedir hakkında daha fazla makale bulabilirsiniz:

Erkek Kısırlığının Tedavisi Var mıdır?

Sperm Kalitesini Etkileyen Şeyler Nelerdir, Erkeklerde Neden Kısırlık Olur?